Dell XPS 9570 15.6" i7-8750H 2.2GHz 32GB RAM 1TB SSD GeForce GTX 1050 Ti
Dell XPS 9570 15.6" i7-8750H 2.2GHz 32GB RAM 1TB SSD GeForce GTX 1050 Ti
PayMore Roswell
SKU:GA04-2491A-S4R2
Couldn't load pickup availability
Dell XPS 9570 15.6" i7-8750H 2.2GHz 32GB RAM 1TB SSD GeForce GTX 1050 Ti
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | XPS |
| MPN | 9570 |
| Release Year | 2018 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-8750H |
| Processor Speed | 2.2GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce GTX 1050 Ti |
| Memory (RAM) | 32GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam |
No
|
| Microphone |
No
|
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| Color | Black |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Flawless |
| Connections |
USB-A 3.1 Port
USB-C 3.1 Port
HDMI Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | NO VISIBLE SERIAL |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The bezel also shows little to no wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, function properly, and are in good condition. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks successfully, and audio was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys work properly. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.