Dell XPS 7390 13.3" i7-10710U 1.1GHz 16GB RAM 256GB SSD
Dell XPS 7390 13.3" i7-10710U 1.1GHz 16GB RAM 256GB SSD
PayMore Roswell
SKU:GA04-2506A-R1R2
Couldn't load pickup availability
Dell XPS 7390 13.3" i7-10710U 1.1GHz 16GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | XPS |
| MPN | 7390 |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-10710U |
| Processor Speed | 1.1GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| Color | Silver |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Thunderbolt 3 / USB-C Port
USB-C 3.1 Port
MicroSD Card Reader
SD Card Reader
3.5mm Headphone/Microphone Combo
|
| UPC | N/A |
| Serial# | 7B79GB3 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks properly, and audio was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys function as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.