Dell Latitude 5310 13.3" i7-10610U 1.8GHz 16GB RAM 512GB SSD
Dell Latitude 5310 13.3" i7-10610U 1.8GHz 16GB RAM 512GB SSD
PayMore Roswell
SKU:GA04-2459B-S4R3
Couldn't load pickup availability
Dell Latitude 5310 13.3" i7-10610U 1.8GHz 16GB RAM 512GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Latitude |
| MPN | 5310 |
| Release Year | 2020 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-10610U |
| Processor Speed | 1.8GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| Color | Silver |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Flawless |
| Connections |
USB-C 3.2 Gen 2 Port
HDMI Port
USB-A 3.2 Gen 1 Port
SD Card Reader
Charging Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | 5TY2663 |
Cosmetic condition:
This device is in good cosmetic condition overall, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and light scuffs, and the keyboard shows some minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel remains in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The LCD is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks reliably, and audio was tested by playing a video and works properly. The keyboard has also been tested, and all keys function as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.