Asus ROG Strix Scar 18 G834 18" i9-14900HX 5.8GHz 64GB 2TB GeForce RTX 4090
Asus ROG Strix Scar 18 G834 18" i9-14900HX 5.8GHz 64GB 2TB GeForce RTX 4090
PayMore Roswell
SKU:GA04-2472A-S4R3
Couldn't load pickup availability
Asus ROG Strix Scar 18 G834 18" i9-14900HX 5.8GHz 64GB 2TB GeForce RTX 4090
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Asus Laptop |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Strix Scar 18 |
| MPN | G834 |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i9-14900HX |
| Processor Speed | 5.8GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce RTX 4090 |
| Memory (Ram) | 64GB RAM |
| Storage 1 | 2TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 18" |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Integrated Graphics | Intel HD Graphics |
| Display | 2K QHD+ Matte LCD |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Black |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Flawless |
| Connections |
8 I/O
|
| UPC | 197105348974 |
| Serial# | S1NRKD03714402A |
Cosmetic Condition:
The computer is in excellent cosmetic condition with no major signs of wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality:
All basic functions have been tested and operate as expected, including the AC and DC power, the LCD screen, touchpad, keyboard, connectivity, sound, and the webcam.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.